Anotace přednášek a workshopů

ANOTACE PŘEDNÁŠEKpumpkin

 

Vodní prostředí a těhotenství, porod a poporodní období/ Mgr. Lenka Sosnovcová

 • Důležitost vody ve všech stadiích lidského života a její blahodárnost v průběhu těhotenství, při porodu, i po něm.
 • Léčivá síla vody a její přitažlivost pro mnoho rodících žen.
 • Vodní prostředí, tak přirozené pro novorozence, kojence a nejen pro ně.
 • Pojďme se společně ponořit…

Péče o novorozence v prvních dnech po porodu/ Bc. barbora demková

Přednáška je určená pro páry i jednotlivce, kteří se rádi dozví více, jak pečovat o novorozence v prvních dnech jeho života.
V první části se budeme zabývat bondingem mezi matkou a dítětem na porodním sále. Podstatnou část budeme také věnovat tématu kojení, představíme vám jeho hlavní zásady a techniku. Druhou polovinu přednášky zaměříme na péči o novorozence, jak v porodnici, tak v domácím prostředí.
V neposlední řadě se budeme věnovat otázkám:
Jak zapojit partnera do péče o miminko?
Co dělat, když po porodu bonding není možný?
Jak si poradit při problémech s kojením?

Propojení s porodem/ Mgr. Lucie Kašová

Přibývá žen, které aktivně vytváří svůj život. Přebírají zodpovědnost za své zdraví, za zdraví a výchovu svých dětí. Své názory podkládají vzděláváním, vlastními prožitky a zkušenostmi. Věří své intuici a nechtějí pasivně odevzdat svůj porod. Potřebují však pocit bezpečí.

Porod je hluboce transformační proces, během něhož se může objevit mnoho zranění, strachů a emocí. Tak jako je každá žena jiná, je i každý porod odlišný. Je dobré se umět propojit se sebou, se svým dítětem, s porodem … Propojením s partnerem – otcem vzniká rodina.

Zdravá strava v těhotenství a v období kojení – pomoc či riziko?/ Klára Jíchová

Budeme hledat odpovědi na otázky:

 • Je možné jídlem v těhotenství ovlivnit průběh porodu a zdraví a chování dítěte?
 • Musím v těhotenství přestat jíst vepřo-knedlo-zelo a začít jíst jáhly?
 • Lze zdravou stravou v těhotenství a při kojení dítěti ublížit?

 

Proč je dobré být s dětmi venku? Povídání o lesních školkách/ Mgr. Marie Peroutková

Pohyb v přírodě je základní potřeba všech dětí. V celé Evropě dochází k trendu, že se děti stále méně pohybují venku. V pozdějším věku to vede k bolestem zad, krátkozrakosti nebo snížené imunitě. Dnešní doba klade velký důraz na odstranění veškerých rizik, volný čas našich dětí je „pedagogizován“ a dětský svět se smrštil na jednotlivé ostrovy, mezi kterými rodiče své děti  převážejí auty. Co můžeme od nejútlejšího věku našeho dítěte udělat pro to, abychom se v pozdějších letech vyhnuli důsledkům,  které přináší dnešní životní styl? Přijďte nahlédnout do malého okénka sedmileté praxe práce s dětmi předškolního věku venku. Nechte se inspirovat…

Hypnoporod jako možnost prožít jemné zrození svého miminka/ Bc. Alexandra Fialová

 Jsem porodní asistentka a lektorka Jemného Zrození a vnímám s velkou radostí a vděčností, kolik rodičů hledá cestu k jemnému zrození jejich miminka. Dnes už víme, že to, jak maminka prožívá celé těhotenství, porod samotný a poporodní období je naprosto zásadní pro kvalitu celého dalšího života miminka.  Díky jednoduchým  technikám Hypnoporodu získávají maminky i tatínkové tolik potřebné prožitky, dovednosti a zkušenosti, aby se mohli naladit na svůj vnitřní klid už v době těhotenství . Není to pouze o relaxacích, ale celkovém zklidnění a naladění tak, že porod prožijí jako přirozený, nejkrásnější životní zážitek.

Jemné šestinedělí/ Tereza Weinlichová

Jemné šestinedělí může být realita i pro Vás :-). Řekneme si o tom, jak  se připravit na období šestinedělí. Přednáška je vhodná pro nastávající maminky, tatínky, babičky i dědečky. Dotkneme se těchto témat:

 • Jak se rodí rodina? Očekávání versus realita

 • Hledáte manuál k péči o novorozence? Existuje něco takového?

 • Co dělat, když nestíháte odpočívat a regenerovat po porodu?

 • Jak se vyznat ve svých pocitech a životní změně?

 

ANOTACE WORKSHOPŮpumpki

Jak si porozumět – úvod do nenásilné a efektivní komunikace/ Mgr. Eva Mikešová

Dostáváte se občas do konfliktů, kdy nevíte, jak reagovat?  Zdá se Vám, že Vám druzí nerozumí, že Vás neustále obviňují? Možná na děti křičíte a pak Vás to mrzí. Nechápete, proč se děti zlobí, když jim chcete vše vysvětlit? Přestávají s vámi děti mluvit a Vás to mrzí? 

Podíváme se na důvody nedorozumění, odhalíme nejčastější chyby v komunikaci a vyzkoušíme si cestu ke skutečnému porozumění sobě i druhým. 

 

Jak a proč si usnadňovat péči o miminko kojením a nošením/ Srdci blíž

Povídání pro těhotní ženy a jejich doprovod o potřebách miminek a malých dětí, o potřebách mamineck, rodin, společnosti. A o jejich synchronnim naplňování. Workshop bychom rády „ušily“ na míru a přání zúčastněným. A uvázat šátek Vás naučíme u nás na stánku :-).

Udržitelná domácnost – praktická domácí ekologie aneb líná a přemýšlivá hospodyně/ RNDr. Zuzana Rumlerová

Od počátku studia Ochrany přírody na vysoké škole jsem hledala cestu k ekologické domácnosti.
Hlavní motivací je pro mě ohleduplnost k životnímu prostředí, ekonomika, zdraví rodiny a moje pohodlnost.
Vést domácnost v „ekologickém“ režimu je jednoduché, ekonomické a efektivní.
Ráda bych ukázala, že se lze nedogmaticky v jakémkoliv prostředí a typu bydlení chovat ohleduplně k životnímu prostředí,tedy ekologicky a udržitelně a ještě z toho čerpat zdraví a potěšení pro sebe a svou rodinu.
Stačí se zamyslet, chtít se pobavit a hlavně se do ničeho moc nenutit…

Motýlí masáže pro novorozeňátka/ Eva Kopasová

Na našem setkání si ukážeme část jemné komunikace s nově narozeným děťátkem pomocí voňavých dlaní, které po porodu hezky podporují nově vznikající spojení zvenku. Díky jemné péči se postupně naučíte hlouběji cítit jeho vnitřní svět, lépe mu porozumíte a budete jej umět přirozeně číst svými dlaněmi.

Podstatou „Motýlích masáží“ je stimulace a podpora rovnoměrného proudění vitální energie v celém těle. Dovedou uvolňovat i hlubší napětí, které se mohlo během těhotenství či na cestě zrození nastřádat v jeho tělíčku. Jemná motýlí masáž mu pomáhá rychleji se vyrovnat s emocemi, které poznalo při cestě svého narození, umí harmonicky ovlivnit jeho poporodní fyziologické děje a podporují fungování jeho vitálních funkcí. Blahodárně působí nejenom na emoční, ale i smyslový (především hmat a čich) a energetický systém. Po porodu se novorozeňátko se sebou teprve jen „seznamuje“ a potřebuje čím častěji zažívat zkušenost se svým tělem. Teprve se všemu učí a zvyká si na nový svět mimo maminčino lůno. Intenzivní tělesný kontakt ale taky současně podporuje i maminku, protože např. stimuluje zvýšení tvorby hormonů, které mají blahodárný vliv mimo jiné i na její kojení.

Probuzení ženské energie/ Markéta Zika Koppová, DiS., CSB

Když se napojíme na zdroje  ve svém  těle, snadno  se zbavíme obav,  strachů a  pochybností. Když naše tělo získá od nás důvěru získáme  více  vědomí  a jistoty proto,  abychom se uvolnily  a prožívaly šťastně  a   spokojeně svůj život. A jak  to udělat?

 •  Jak  se napojit na své  zdroje?
 • Jak probudit své ženské kvality pro  zdravé těhotenství  a  porod?
 • Jak si užívat svou sexualitu v těhotenství i po porodu?
 • Jak  si vzít   zpět svou  sílu a důvěru v  sebe?
 • Jak opečovat svou intimitu  vaginálním mapováním?

Přijďte si  o  tom  všem  povídat a získat praktické návody  jak  na to.